You are here:

The City - November 2012

Strategie na gorsze czasy

Z prognozami jest jak z pogodą – czasami się nie sprawdzają. Jesteśmy obecnie w sytuacji, gdy chłoniemy prognozy gospodarcze i ewentualne konsekwencje dla naszej działalności. Szukamy punktów odniesienia dla potwierdzenia naszych wyborów i obranych strategii. Jednym ze sposobów jest udział w wydarzeniach branżowych. Za nami Expo Real w Monachium – targi bynajmniej nie wyglądały na kryzysowe. Przed nami MAPIC w Cannes.    

Jeśli spojrzeć na nasz rynek – inwestycje w centra handlowe w Polsce są nadal najbardziej rentownym przedsięwzięciem. Jednak w obliczu globalnych zawirowań pozyskanie długoterminowego finansowania na nieruchomości handlowe staje się coraz trudniejsze. Nic dziwnego, że deweloperzy sięgają po alternatywne sposoby finansowania projektów.  Szczegóły w artykule Finansowanie nieruchomości komercyjnych. Kiedy już znajdzie się kapitał, istnieje pokusa, by oszczędzać. Na czym oszczędza się w centrach handlowych, a co staje się obecnie elementem przewagi w walce o klienta – o tym w artykule Gdzie klient chodzi piechotą.         

Bycie pesymistą jest łatwiejsze. W razie niesprawdzenia się prognoz i tak większość jest zadowolona, że jest lepiej, niż zapowiadały czarne scenariusze. Na rynku biurowym w Warszawie pesymizm wyraża się większym poziomem pustostanów. Jak dużym? Zapraszamy do artykułu Biurowe eldorado traci blask? Najwyraźniej gdy jedni tracą blask, inni zyskują. Zmieniający się model biznesu jest jaskrawo widoczny na lotniskach. Biznes lotniczy przestaje być głównym źródłem przychodu portów lotniczych. Już teraz zdominował go handel, hotele czy wynajem powierzchni biurowej. Plany Lotniska Chopina są tego doskonałym przykładem.

W obliczu trudności najpowszechniejszą strategią wśród firm jest dywersyfikacja działalności. Warto rozważać ją odpowiednio wcześniej, ponieważ w czasie kryzysu może być za późno, aby tę strategię wdrożyć. Warto też poznać inne opinie naszych rozmówców – trzech prezesów spółek deweloperskich, które są aktywne w różnych segmentach rynku nieruchomości.

Komentarze

Log in to post comment.

In our website we use cookies. Learn more here. ×